„érted jöttünk, nem ellened”
Esterházy Péter:
Bevezetés a szépirodalomba
Ragyogó nyári nap virradt fel. A sikeres író a csontjaiban érezte, ez egy jó nap lesz. Egész délelőtt jókedvűen, vidáman fütyörészve tett-vett, rendezgette a papírlapokra írt ötleteit, készülődött újabb regényéhez. Amit holnap rögvest el is kezd írni. Türelmetlenül várta a holnapot, ahogy eddig is mindig hosszú pályája alatt, ha új regénykezdés előtt állt, égető türelmetlenség lett rajta úrrá. Legszívesebben most azonnal íróasztalához ülve belevetette volna magát, de nem akarta összezavarni a dolgokat. A mai nap az előző kötet jól megérdemelt sikerének koronája, délután kettőkor dedikálás. Erőt vett hát türelmetlenségén, koncentrált, ünnepi hangulatba öltöztette lelkét, a dobrokoló sürgetést egy „holnap” feliratú dobozba zárta.
A téren már teljes volt a könyvheti nagyüzem. A kiadó pavilonjánál elképesztően hosszú sor állt. Egy pillanatra megütközött a gigantikus emberkígyó láttán, még az is átsuhant az agyán, hogy az ő dedikálása teljes egészében elmarad, ha az előtte dedikáló kollégához ennyien várnak még, de aztán megnyugtatta magát, ahhoz a kollégához nem várhatnak ennyien. Valóban, a fiatal íróreménység savanyú ábrázattal, magányosan üldögélt a napernyő alatt az asztalnál, néha egy-egy lapos pillantással végignézett a tőle pár méterre diszkréten várakozó sort alkotó olvasókon, mind-mind a sikeres író kötetét szorongatták. Aki már itt is volt, köhentett, udvariasan kezet fogott a kollégával, leült vele szemben, elétolt egy ropogós, friss példányt, és megkérte, írjon bele neki valami személyeset. Szinte ugyanebben a pillanatban a fiatal íróreménység is előhalászta a sikeres író kötetét, ő is dedikálást kért. Ahogy ezzel megvoltak, már jött is a rendező, jelezve, elérkezett a váltás ideje. Kezet fogtak, a kolléga távozott, a sikeres író elhelyezkedett, elővette kedvenc töltőtollait, végigsimította a gondos fésüléssel jól elleplezett ritkaságú hullámos haja csillogó ezüstösét, megigazította szemüvegét, biztatóan rámosolygott a hosszú sor első tagjára, egy középkorú nőre, készen állt. A nő fürgén odalépett, leült a vendégszékbe, megmondta a nevét. Az író nem érte be ennyivel, barátságosan, bátorítóan mosolyogva kérte az olvasót, mondjon magáról még valamit, amiből a rendelkezésre álló rövid idő alatt képet alkothat, és így az olvasónak szóló személyes sorokat írhat a könyv elejére. Míg a nő beszélt, meg-megállva, hogy a lehető legtömörebben a lehető legtöbb támpontot adja a sikeres írónak a személyeshez, az élénk figyelemmel követte szavait, közbe-közbe kérdezett, néha sebesen lejegyzett valamit a noteszébe. Úgy két-három perc után már megvolt a kép, az író kinyitotta a könyvet, szépen formált, kódexbe illő gondos kalligráfiával beírta a dedikációt, majd kedves szavakkal búcsúzott el az olvasótól. Egy gyér szakállú, diákforma fiatalember volt a következő, akiről hamarosan kiderült, hogy bölcsészhallgató. Az író őt is beszéltette pár percig, őszinte figyelemmel követve a diák szavait, majd ugyanolyan művészi gonddal dedikálta a példányát, ahogy mindig is szokta.
Dicsérte a rendezők éleslátását, hogy a sikeres írónak két egymás utáni órát egybefüggően biztosítottak dedikálásra. Persze, lehetett is számítani a nagy érdeklődésre, elvégre az ország egyik legjelentősebb, legelismertebb írójáról volt szó, így tehát mintegy járt neki a dupla óra. De ez most kevés volt.
Ez a város szívébe ékelődő hangulatos tér valódi ékszerdobozként tündökölt az édes illatokkal teli nyári éjszakában. Szerencsére, bár talán a tér központi helyzetéből adódóan, a közvilágítás tökéletes volt, így napnyugta után sem korlátozta semmi a sikeres írót a dedikálás folytatásában. A sorban állók is berendezkedtek a hosszú várakozásra, kedélyesen beszélgettek egymással, viccelődtek, barátságok, szerelmek szövődtek. Senki nem türelmetlenkedett, nem tolakodott, mindenkit átjárt a közös cél elérésébe vetett hit, az íróból áradó pozitív energia. Közben különböző hírek keringtek a sor hosszáról. Azt a téren álló sor egy-egy pontjáról is lehetett látni, hogy a sor az egyik mellékutcából kígyózik be a térre, majd a tér másik oldalán is megjelenik, tekergő anakondaként ölelve körül a házakat, de azt innen senki nem láthatta, hogy valójában hol van a sor vége. Mendemondák szerint a sor vége, ami valójában a sor kezdete, az emberfolyó eredete, valahol egy másik kerületben van, de voltak, akik úgy értesültek, hogy egy másik városban, egyesek szerint egy másik országban.
Amikor vége lett a könyvhétnek, a tapintatos rendezők nemcsak a napernyőt és a dedikálóasztalt hagyták a helyén a két székkel, de a kiadó kiürített pavilonját sem bontották le, hogy az írónak meglegyen a komfortérzete.
Nyár derekán már nemcsak a napra, hétre és hónapra, de az évszakra, majd nyár végétől már az évre is lehetett téteket tenni a fogadóirodákban. A tévécsatornákon élő adásban faggatták a jövőlátókat a dedikálás befejeződésének várható időpontjáról. De senki nem tudott mondani semmi biztosat.
Az őszi eső egyforma egykedvűséggel csorgott le a várakozók esernyőiről és a napernyőről. Aztán egy nap bekövetkezett az átváltozás, hópelyhek járták az ég országútjait, fáradt utasokként telepedtek az ernyőkre. Egy-két nap múlva pedig metsző északi szél támadt, dermesztő hideg árasztotta el a várost.
Az első olyan éjszakán, amikor „összekoccannak a molekulák”, vége lett a dedikálásnak. A sikeres író már képet alkotott a soros olvasóról, figyelő, nyájas arccal, átszellemülten éppen a szignójával készült jegyezni a művészi kódexírással örökkévalóságba merevített ajánlását, drága és ritka töltőtolla hegyét már éppen egyvonalas aláírása kezdőpontjába bökte, amikor átalakult. Egy szempillantás alatt történt meg az egész. Csak gyűlt, csak gyűlt benne az utóbbi időben a teret egyre dühödtebben beborító fagy, okos szervezete jó gazdagént igazságosan szétosztotta teste minden porcikájába, sejtjei pedig elraktározták, amíg lehetett, eldugták a hátsó kamrákba a mind erőszakosabb, mind bénítóbb hideget. Most, az aláírás pillanatában következett el az az idő, amikor sejtjei már nem tudtak több hideget elraktározni.
E dermesztő eset után a tévéműsorokban most azt találgatták, hogy vajon az első meleg tavaszi napon, vagy talán majd valamikor máskor olvad ki az író, és a fogadóirodákban is erre az eseményre lehetett fogadásokat kötni.
De azok, akik a tévéstúdiókban, vagy otthon, a tévé előtt ülve találgattak, vagy téteket helyeztek el, azok nem értettek semmit ebből az egészből.