Ahol a nyárfák összehajolnak keskeny csíkot, tenyérnyi darabkát hagyva a vízkék égnek, ott elfekszem a nappali csillagokat figyelve, ott talán otthon is vagyok percekre, bármely szegletében a világnak, s hol a föld az éggel meggörbülve egyetlen magányos fa hegyén összeér, még csak félúton járok, a célnak van neve, ismeretlen mégis. Így megy ez, és talán így megy jól. A többi másra marad, más helyre, más naplóba, más lapra. Mától munka, bár eddig sem csak szórakoztam, vagy szemlélődtem. Észrevétlen telítődés és ürítkezés folyamatos cikkcakkja volt az elmúlt hét. Több idő kell rá, és másféle keretek. Megyek pakolni, várnak a könyvek.
Mondják: előbb a munka, aztán a szórakozás. Fordítva nem lehetne? S mi itt a szórakozás, és mi a munka? A könyveknek lassú ütemben vissza kell kerülniük a helyükre, megfelelő sorrendben, kereshetően, olvasóbarát, és raktáros-barát módjára. Naplót írni meg, ha szűken értelmezem a fogalmat, ugyanúgy munka. Talán az általunk felállított szabályok sántítanak egy kicsit, túl merevek, életidegenek kissé. S ha nincs mit mondanom, írnom? Napló a köldöknézésről? Hagyni, hogy magától múljék el a csak feltételezett varázs, miképp a hőség, vagy a medencék mélyén fellelhető dohos vízszag. Oly petyhüdtek a szavak, lógnak csak a mondat zsinórján, de nem feszülnek, mint kendők a napsütött szélben. S még mindig fáj a lábam, hogy sétára gondolni sem merek. Lógok szobák hűvösén, mint eltörtnek vélt, összezúzott kisujj felpolcolva is…
S mikor a hatalmas pakolás után minden az átmeneti, vagy végleges helyére kerül, s leülök szusszanni, s hogy írjak valamit a naplóba, agyam gyakorlatilag üres, a veríték a hátamat szántja, fürdővizem nem illatos, s csak a mások által feltett kérdést vagyok képes visszaböfögni. Világos. Nyáron az ember olvasson, de ne írjon naplót, különösen, ha nincs miről. S az is világos, edzésben kell maradni. Később lesz még elég idő a lomtalanításra. Hideg gyümölcslevest ennék sok dinnyedarabkával. Még hogy a férfiember nem kívánós! Különösen valami előtt, majd valami után.
Gondoltam csütörtök, gondoltam egyedül leszek, mindenre lesz időm, s mindenre lesz erőm. De csak panaszaimat szaporíthatom, sebeimet növelhetem. Leégett karom lassan ledobja a felső réteget, alatta majd rózsaszín, könnyen vérző bőr lesz. Kisujjam, a lejárt kisujjam gyógyulófélben, de cipőben még jelez. El kell végre döntenem, kinek is szánom e sorokat, illetve hol a belterjesség határa és lehetséges mértéke. Aludni volna jó, nem gondolkodni, s megálmodni a megoldásokat. S közben jönnek a meghívók, pedig el kellene fogadni, uborkaszezon van, és az ember olykor nem kíváncsi senkire és semmire. Mert már megint tele a fejem negatív és felejteni való gondolatokkal. Gondolatok? Jó szó. Teszem azt egy olyan tárolóegység, melyben valaki a gondolát tartja. Pl. Velencében egy gondolányi fedett hely, melyben éjszaka pihen a gondola, mert kikötötték. Gondolatok…
Olykor eszembe jut egy-egy régi nyár napi menetrendje. Akkor még nem dolgoztam, vagy ott van az utolsó szünidős nyár. Tényleg elég idős az emlék is. 35 éves. Pécs a helyszín. Kései kelések, korai lefekvések, olykor a kettő egybeesik. Rohangáltunk a kultúra után. Ébredés után olvasás az ágyban, lassú, de kevés reggeli, majd ha olyan az időjárás, nyakunkba vesszük a várost, felkeressük a barátainkat, ücsörgünk egy parkban, egy hűs kocsmában, este mozi, színház, koncertek, a szórakozás fontos része, hogy mindezt olcsón és ingyen vigyük végbe. Az esti, éjszakai fogmosás olykor elmarad, esti mese sem kell, bezuhanunk az ágyba, és kezdődik a másnap. A napok összefolynak, a dátumok is csak tájékozódási pontok egy-egy programhoz. Hiányzik?
Nem tudom. Az emlékezés a hiány tünete, mondta, írta valaki. Az emlékezés a témahiány tünete is. De nem maradhat ki nap, múlik lassan a kánikula is, és mindez valami nagyobbra készülődés jele talán.
A hétfőről az jut eszembe, hogy a hét első napja, volt egy ilyen bájos kis dal a hétfőről, miszerint a kislány utálja a hétfőket, ezért aztán fogja apja pisztolyát, és némi vérfürdőt rendez a suliban. Kérdezik tőle, miért, miért tette? Válasz: mert utálom a hétfőket. A helyzet ennyire nem súlyos, és nem terhelt, csak eltelt a hétvége, amikor nem írok a naplóba, mert pihenek, vagy töltekezem, vagy ilyesmi, most mégsem tudom, miről is írhatnék. Lassan a végére érek valaminek, de ha írok, vagy beszélek róla, rádöbbenek, mennyi apró, és aprólékos tennivaló van még vele. A lehetőség meg éppúgy bénít, akár a meleg, pedig csak önmagam elvárásának igyekeznék megfelelni.
Tegnap este nem volt kedvem megágyazni, ma meg ked(d)vem még csak lenne, de sajnálom rá az időt. Túlbonyolítok mindent, s amit egy apró huszárvágással be lehet fejezni, vagy abbahagyni, és ezennel késznek nyilvánítani, azon szöszölök még napokig. Pedig enyhül az idő, mire hazaérek, árnyékba vonul a kert, az összes kopott műanyagszék, s bárhová leülhetek olvasni. Senki nem zavar, bár hiányoznak. S amennyire ez normálisnak tűnik, legalább annyira zavaró. Csak ahhoz nincs elég kedvem, ötletem, és ösztökélő erőm, amit épp egyedül tudnék elvégezni. Mert az elmúlt néhány évben máshoz szoktam. És ez különbözteti meg a magányt és a hasznos egyedüllét érzetét is.
Korábban minden jó szerdán történt. Általában szerdán. Ma meg elkéstem, igaz késve indultam, más úton, és becsúszott egy baleset, minek következtében lelassult minden jármű. A nap aztán tempósan folytatódott, torlódtak egymásra a tennivalók, és bár még csak delet írunk, sok apróságot elvégeztem. Mégis elégedetlen vagyok. Lassan végzek a kézirattal, ennek is örülhetnék, s mire tényleg késznek érzem, utálni fogom, mint eb a Szaharát, vagy ilyesmi. Pedig, nincs mese, minimum egyszer még töviről hegyire át kell olvasnom, aztán már csak a remélt olvasók kereshetnek benne hibát. De ne tegyék, a lényeg máshol lakozik. És egy szép szerdai napon talán meg is jelenik…
Munkába menet, munkából jövet olvasni szoktam a különböző járműveken. Ma Walser A séta című kötete volt a soros. Felütöttem itt-ott, olvastam már korábban, most csak a hangulata végett vettem elő. De jobb lett volna teljesen stílusosan könyvvel a kezemben, szememmel a lapokon könnyed sétára indulni, s ha eltévedek a szövegben, leülni egy padra, ott folytatni tovább, vagy átgondolni az olvasottakat. Megvalósítható, ha majd újra szabad leszek, s nem az idő és a munka foglya. A járókelők és a tereptárgyak szelíden kerüljenek el, bámuljanak csöndben, s ne szóljanak akkor sem, ha épp fejjel lefelé tartom a könyvet, vagy kettőt lapozok éppen. A könyv, a lábammal gyalogló könyv az én bogaram.