Segítség! Fölragadtam a légyfogóra.
Alig van újság napjainkban, amelyikbe elő ne fordulna a cukiság. Némelyikben naponta többször is. Cuki kis kutyakölykök! Cuki kis pandafiak. Cuki ez, cuki az, cuki itt minden. Bocsássa meg nekem a jelenkor, és talán hellyel-közzel az utókor is, már én is cuki biliről beszélek.
Sora van ennek is.
Hosszú évek óta lovagolok vesszőparipáimon. Azon például, hogy valamikor régen képet láttam egyik újságban, kis kínai kölkök fabotokkal katonai gyakorlatokat végeznek. Könnyű volt a következtetés: Kína háborúra készül. Napjainkban meg azt látom, akármelyik hazai katonai bemutatón cuki kis kölkök vigyori boldogsággal hajolnak például a golyószóró tusára, és atyáskodó fölnőtt katonák magyarázzák nekik a célba lövés tudományát. A fölnőtt katona nem cuki, csak a kölök az. Bevallott célja a bemutatónak, kedvet csinálni apró gyerekekben is a majdani katonaságra.
Berzenkedni szoktam miatta. Lázadozni is. Előttem az a golyószóró, az az ágyú, az a tank, amelyiken csúsznak-másznak a kicsi kölkök, emberélet kioltására készült. Akkor is, ha támadnak, akkor is, ha védekeznek. És az internet jóvoltából akármikor előkaphatják bárhol a világon, és aláírhatják, Magyarország is háborúra készül. Legszívesebben ölbe kapnám az apróságokat, és hol volt, hol nem volt mesét mondanék Fanyűvőről, Hegyhengergetőről, Vasgyúróról, Hollófernyigesről, meg arról a vidékről, ahol a madarak is térden állva isszák a vizet.
Legutóbb, vagy egy kicsikét régebben, tárcát írtam arról, egyik városkánkban olyasmit szavaltattak kisiskolásokkal, ami szintúgy nem az ő szájukba való lenne. A kormányablakot lelkendeztették velük. Visszaidéztem a mi gyerekkorunkat, első nyilvános óvodás szereplésünket, miközben eljutottam a mi gyerekeink óvodás versikéjéhez: Menetel az ezred, döng a lépés, jobb, bal, jobb, bal, hátraarc… Ebből lett a Lomputykák. Az ólompuskákból, ütemre darabolva. Irományom olvasható a Kárókatona című internetes irodalmi folyóiratban. Erre akadt rá kedves veszprémi ismerősöm, és elküldte együtt érző hozzászólását. Éva lánya két és féléves volt akkor, amikor előállt korszakos bejelentésével. Nem csűröm-csavarom, ide teszem a teljes levelet.
Íme:
Utóirat (a hangulat helyreállítása érdekében).
Miután beleolvastam a Kárókatonában megjelent írásokba, a „Lomputykákkal” kapcsolatban felidéződött bennem egy idevágó történet. A nyolcvanas évek elején volt Vámos Miklósnak egy hasonló tárgyú glosszája, amire reagálva írtam le az alábbiakat:
Annak idején úgy hozták a körülmények, hogy kislányunk két és féléves korában került óvodába. A legfőbb követelményeknek: szobatisztaság, önálló étkezés, öltözés stb. megfelelt, s értelmileg is „óvodaérettnek” látszott.
Hanem egyszer, mindjárt az első időszakban, hazajövet lelkesen újságolta: „bilin volt a szovjet ágyú!”
Nehezen boldogultunk volna a kissé bizarr kép megfejtésével a nagyobb testvér segítsége nélkül, akinek akkori szavalatát most emlékezetből írom ide:
Valamikor réges-régen
bilincs volt a szovjet népen.
De november hetedikén
fegyvert fogott minden szegény.
Éjjel-nappal szólt az ágyú,
annyi vér hullt a hóra,
(hogy) vérpiros lett tőle
a szovjet nép lobogója.
Tehát a kicsi a maga módján summázta az „alapfokú világnézeti oktatás” szövegét.
Gondolom, ők is menetelve tanulták. Nem hiszem, hogy az aprócska kegyelem-óvodás, többszörös édesanyaszerepében immár, még emlékezne rá. Talán testvérbátyja se, aki akkor éppen ezt szavalta november 7-én, és a teljes mintát szolgáltatta megfejtésül.
Arra is valók a nagymamák, hogy unokáiknak ők adják tovább. Fanyűvővel, Hegyhengergetővel, Vasgyúróval, Hollófernyigessel.
Cuki a történet, bilivel kombinálva. A szobatiszta Évikétől.
„Bilin volt a szovjet ágyú!”
Ez is történelem.
Köszönöm a megerősítést. Talán egyszer majd a világ összes interkontinentális cirkáló rakétájára, torpedójára, és minden célba dobó bombájára is ráillik. Nem föltétlenül a csöppke óvodás szájából.